Wstęp
Szanowni Państwo,
Przełom roku to idealny czas na zrobienie podsumowania. Większość z Nas powoli zaczyna robić plany na kolejny rok. Jednak zanim do tego przystąpimy, warto na chwilę przystanąć i podsumować ostatnie dwanaście miesięcy działalności Koła Młodych Profesjonalistów Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (Koło).
Rok 2018 był rokiem bardzo dobrym pod względem rozwoju i satysfakcji dla Młodych Profesjonalistów Koła. Dlaczego?
Na to pytanie i na pozostałe:
- Jakie cele na ten rok udało się zrealizować?
- Co osiągnęliśmy i jak to wpłynęło na Naszą działalność?
- Które wydarzenia dawały największą satysfakcję?
- Czego się nauczyliśmy?
- Jaką wiedzę i umiejętności zdobyliśmy w trakcie tego roku?
- Jakie mamy plany?
odpowiedź znajdziecie Państwo w niniejszym artykule.
Zapraszam do lektury!
Grzegorz Piskorz
Warsztaty „Podwykonawstwo w procesie inwestycyjnym…”
W dniu 24 marca 2018 r. i 14 kwietnia 2018 r. odbyły się Warsztaty dla Młodych Profesjonalistów o temacie „Podwykonawstwo w procesie inwestycyjnym z uwzględnieniem ostatnich zmian przepisów KC i PZP”
Prowadzącymi byli dr Hubert Wysoczański, Adwokat oraz mgr inż. Grzegorz Piskorz, Inżynier.
Celem przedmiotowych warsztatów było przybliżenie wiedzy na temat prawa i praktyki inżynierskiej w zakresie postanowień umów o roboty budowlane dotyczących podwykonawców, z uwzględnieniem ostatnich zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych (PZP) i w Kodeksie cywilnym (KC).
Warsztaty prowadzone były w formule wykładowo-warsztatowej, połączonej z przykładami z praktyki (tzw. case study).
Program Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych skierowana do Młodych Profesjonalistów
W dniu 18 kwietnia 2018 r. przedstawiciele Koła mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wykładzie Pana Daniela Shima – Dyrektora Generalnego Departamentu Human Resources Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), który odbył się na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Nadrzędnym celem wizyty Pana Daniela Shima w Polsce była prezentacja AIIB Young Professionals Program (AIIB YPP) – programu rekrutacyjnego, który skierowany jest do Młodych Profesjonalistów z całego świata, w tym również z Polski. AIIB YPP został uruchomiony w 2017 roku, a jego podstawowe założenie to rekrutacja Młodych Profesjonalistów w danej dziedzinie – inżynierów, prawników i ekonomistów będących na wczesnym etapie rozwoju swojej kariery zawodowej. Do udziału w programie AIIB YPP zachęcane są zwłaszcza osoby, których dotychczasowe doświadczenie zawodowe wpisuje się w podstawowe priorytety instytucjonalne AIIB, takie jak rozwój zrównoważonej infrastruktury, czy łączność transgraniczna. AIIB Young Professionals Program jest realizowany w Pekinie, trwa 2 lata i składa się z 3 rotacyjnych zadań w obszarze Investment Operations, Policy and Strategy, Finance, Treasury and Risk departments.
Zachęcam wszystkich członków YP SIDIR (i nie tylko) do zapoznania się ze szczegółami programu AIIB YPP. Już poprzez sam udział w tego typu inicjatywach przyczyniamy się do budowania silnej i stabilnej pozycji SIDIR na lokalnym oraz zagranicznym rynku pracy.
SIDiR na Politechnice Gdańskiej
W ramach inicjatywy „SIDiR na uczelniach” w dniu 26 kwietnia 2018 r. odbyło się Seminarium pn. „SIDiR na Politechnice Gdańskiej”.
Organizatorami byli Koło Młodych Profesjonalistów Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców oraz Zespół Technologii i Zarządzania Katedry Konstrukcji Metalowych i Zarządzania w Budownictwie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Celem wydarzenia była prezentacja działalności Koła Młodych Profesjonalistów oraz promocja zawodu Inżyniera Konsultanta jako atrakcyjnej i różnorodnej ścieżki kariery – studentom, którzy w przyszłości staną się liderami naszej branży oraz prezentacja działalności SIDiR, Koła Młodych Profesjonalistów.
Seminarium prowadzili Pani Małgorzata Jaros Kaczmarek – Członek SIDiR oraz kol. Grzegorz Piskorz – Przewodniczący Koła Młodych Profesjonalistów przy SIDiR.
Cieszącym się zainteresowaniem wśród studentów było omówienie działalności związanej z tematyką szkoleń, warsztatów, seminariów i konferencji organizowanych przez SIDiR, prowadzonych przez Inżynierów Konsultantów i prawników mających wieloletnie doświadczenie zarówno edukacyjne jak i praktyczne.
Wycieczka – „Wymiana wiedzy”
W dniu 11 maja 2018 r. odbyła się wycieczka pod hasłem „Wymiana wiedzy”. W tym roku wybraliśmy się na budowę drogi ekspresowej S7 Kraków – Rabka-Zdrój na odcinku II Naprawa – Skomielna Biała w km od ok. 721+170 do ok. 724+220 wraz z budową tunelu oraz na odcinku III Skomielna Biała – Chabówka, od km ok. 724+220 do km ok. 729+410 wraz z budową nowego odcinka drogi krajowej nr 47 klasy GP na odcinku Rabka-Zdrój – Chabówka km 0+000,00 – km 0+877,22. Powyższe budowy wchodzą w zakres projektu budowy odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka Zdrój.
Organizatorami wycieczki byli Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców oraz Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Świętokrzyski.
Wycieczka miała charakter techniczno-szkoleniowy. Jej celem było zdobycie cennego doświadczenia, wymiany wiedzy, zdobycia kontaktów zawodowych oraz wspólną integrację.
Udział w wycieczce wzięło 25 osób. Relację z tego wydarzenia mogą Państwo przeczytać na stronie SIDiR.
Międzynarodowa Konferencja Infrastrukturalna FIDIC 2018
W dniach 9-11 września 2018 r. w Berlinie (Niemcy) odbyła się Międzynarodowa Konferencja Infrastrukturalna FIDIC 2018. Konferencja jest głównym międzynarodowym wydarzeniem w Naszej branży, a uczestnicy to profesjonaliści z całego świata. Na bogaty program Konferencji składały się liczne wystąpienia Profesjonalistów w tym także Młodych Profesjonalistów oraz dyskusje.Program Konferencji został starannie przygotowany a tematem przewodnim był: Mobilność i Inteligentna Infrastruktura.
W niedzielę, 9 września 2018 roku, odbyło się sympozjum Młodych Profesjonalistów FIDIC, szczyt Young Professional Management Training Programme (YPMTP) 2018 oraz wycieczka techniczna na główny dworzec kolejowy w Berlinie – Berlin Hauptbahnhof, który jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Europie dla Młodych Profesjonalistów oraz zainteresowanych uczestników Konferencji.
W poniedziałek, 10 września 2018 roku odbyło się spotkanie Grupy Młodych Profesjonalistów FIDIC oraz EFCA w trakcie którego podczas obrad Komitetu Sterującego EFCA YP (Komitet) wybrano Przewodniczącego Pana Lyubimira Petrov (Bułgaria) i wice przewodniczącą Panią Rittę Kujala (Finlandia). Do grona Komitetu wstąpili również przedstawiciele z Polski
w osobie Pana Adama Białachowskiego i Pana Grzegorza Piskorza. Gratulujemy!
W poniedziałek, 10 września 2018 roku, podczas uroczystej Gali odbyła się prezentacja FIDIC Awards 2018, która była jedną z głównych atrakcji wydarzenia w Berlinie. Tego wieczoru wyróżniono najważniejsze projekty w 2018 roku. Za wybitny Projekt roku wg FIDIC uznano Jinping I Hydropower Station on the Yalong River. W szczególności należy podkreślić przyznane nagrody YP dla zdobywczyni nagrody FIDIC YP Award 2018 Pani Jomanah AlBtoush z Jordanii oraz zwycięzcy w konkursie EFCA Young Professional Competition 2018 Pana Stanislaus Merlet z Norwegii. Gratulujemy!
We wtorek, 11 września 2018 roku, odbyła się sesja Future Leaders Outlook, gdzie Młodzi Profesjonaliści – przyszli liderzy Naszej branży konsultingowej oferowali swoją wiedzę przyszłości branży, szczególnie zwracając uwagę na tematykę przewodnią Konferencji Mobilności i Inteligentnej Infrastruktury. W sesji brał udział Pan Adam Białachowski, który pełni funkcję wice przewodniczącego Komitetu Sterującego Młodych Profesjonalistów FIDIC.
Konferencja umożliwiła spotkanie liderów doradztwa technicznego oraz Młodych Profesjonalistów pracujących w branży infrastrukturalnej z ponad 100 krajów. Młodzi Profesjonaliści mogli nawiązać nowe kontakty zawodowe, wymieniać się swoimi doświadczeniami międzynarodowymi i wiedzą, a także zintegrować podczas wieczornych spotkań.
W dniach 8-10 września 2019 r. Międzynarodowa Konferencja Infrastrukturalna FIDIC odbędzie się w Meksyku, a tematem przewodnim Konferencji będzie „Wpływ innowacji technologicznych na przemysł”.Zapisz się już dziś i weź udział w najważniejszej globalnej Konferencji w branży infrastrukturalnej! Zapraszamy!
Konkurs EFCA Young Professional Competition 2018
W dniu 17.09.2018 r. podczas Konferencji pn. „Warunki Kontraktowe FIDIC Edycja 2017 = Nowe Standardy Realizacji Inwestycji”, która miała w hotelu Westin w Warszawie wręczono Panu Arkadiuszowi Frączkowi wyróżnienie w konkursie ECFA Young Professional Competition 2018. Słowa uznania skierowane do Pana Arkadiusza Frączka osobiście wygłosił Pan Jan Van der Putten (Generalny Sekretarz EFCA).
Przypomnę, że Pan Arkadiusz Frączek, pełnił obowiązki jednego z Kierowników Robót i wykazał się dużym zaangażowaniem w realizację projektu, szeroką wiedzą techniczną, przepisów prawa budowlanego oraz z zakresu zarządzania projektami co przełożyło się na nawiązanie dobrych relacji zawodowych z Inwestorem opartych na wzajemnym zaufaniu i wiedzy eksperckiej. W trakcie realizacji inwestycji służył wsparciem podejmując inicjatywę w zakresie ciągłych usprawnień, mając na względzie potrzeby i cele Inwestora. Dokonania Pana Arkadiusza Frączka zostały docenione na arenie europejskiej. Gratulujemy!
Artykuł dotyczący pracy konkursowej został opublikowany na łamach 51 wydania Biuletynu Konsultant.
Zachęcam do lektury!
Warsztaty „Ludzka twarz zarządzania projektem”
W dniu 22 września 2018 r. odbyły się Warsztaty dla Młodych Profesjonalistów o temacie „Ludzka twarz zarządzania projektem”. Wydarzenie było prowadzone przez Pana Piotra Sokołowskiego i Pana Grzegorza Piskorza.
Warsztaty połączone były z pierwszym wydarzeniem organizowanym przez SIDiR z cyklu pn.”Spotkania mentoringowe”. Młodzi Profesjonaliści mieli okazję spotkać się z mentorem, porozmawiać i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z rozwojem osobistym i kształtowaniem kariery zawodowej. Mentorzy zaproszeni na spotkanie, to osoby które odniosły znaczący sukces zawodowy, osoby piastujące wysokie stanowiska w różnych organizacjach, specjaliści w obszarze swojego działania zawodowego m.in. inżynierskiego, prawnego i ekonomicznego.
Obecnie, jak i w przyszłości organizowane spotkania mają pomóc we własnym rozwoju, w określeniu realistycznych i ambitnych celów oraz w sprecyzowaniu planów zawodowych, a także pomóc w zdobywaniu wiedzy oraz w nawiązywaniu kontaktów zawodowych, a wszystko to poprzez korzystanie z doświadczenia i wskazówek mentora.
Krajowy Konkurs dla Młodych Profesjonalistów 2018
W dniach 22-23.11.2018 r. podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Arbitrażowej pn.”Waloryzacja i nadzwyczajna zmiana stosunków – spory o zmianę wynagrodzenia”, której organizatorem Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) oraz Sąd Arbitrażowy przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców rozstrzygnięto III edycję Krajowego Konkursu dla Młodych Profesjonalistów 2018. Komisja konkursowa przyznała I nagrodę Panu Krystianowi Ziółkowskiemu i Panu Filipowi Zinkiewiczowi, którzy byli autorami zwycięskiej pracy konkursowej.
Nadesłana praca dotyczyła zadania inwestycyjnego pn. „Budowa XIV-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego z garażem podziemnym i usługami w parterze Kompleks „C”, ul. Wojska Polskiego, Malczewskiego w Świnoujściu”
W niniejszym opracowaniu autorzy skupili się na projekcie zamiennym wykonania obudowy wykopu pod fundament budynku i jego zabezpieczenia przed nadmiernymi odkształceniami przeprowadzając pełną analizę trójwymiarową przy użyciu Metody Elementów Skończonych (MES). Laureaci wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i innowacyjnością przy podejściu do problemu. Dzięki wykonaniu wysoce profesjonalnej analizy obliczeniowej udowodnili, że można było zweryfikować pierwotne założenia projektowe i przyjęte w projekcie pierwotnym rozwiązania konstrukcyjne. Wykonana analiza i zastosowanie zamiennego rozwiązania wpłynęło na znaczne przyspieszenie robót w stosunku do założonego harmonogramu, a także obniżyć koszty wykonania robót stanu zerowego, a tym samym całej inwestycji.
Podczas oceny Komisja konkursowa w szczególności zwróciła uwagę na ważne aspekty pracy takie jak:
- wkład autorów w zmniejszenie kosztów realizacji inwestycji i okres realizacji robót,
- otwartość na innowacje w tym rozwiązania projektowe i zamienne niż zaprezentowane w projekcie pierwotnym
- samodzielność w działaniu,
- stosowanie dostępnych technik obliczeniowych opartych na MES
- oryginalne i praktyczne rozwiązanie pod kątem inżynierskim
Zwycięzcom tegorocznej edycji Krajowego Konkursu dla Młodych Profesjonalistów 2019 gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SIDiR na Wojskowej Akademii Technicznej
W dniu 06.12.2018 r. w ramach inicjatywy „SIDiR na uczelniach” byliśmy w Warszawie. Wspólnie z Katedrą Budownictwa Komunikacyjnego i Inżynierii Wojskowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej zorganizowaliśmy wydarzenie pn. Seminarium pn. „SIDiR na Politechnice Wojskowej Akademii Technicznej”. Podobnie jak podczas wydarzenia „SIDiR na Politechnice Gdańskiej” w kwietniu br. celem wydarzenia była prezentacja działalności Koła Młodych Profesjonalistów oraz promocja zawodu Inżyniera Konsultanta studentom, którzy w przyszłości staną się liderami naszej branży. Seminarium prowadzili Pan Michał Lempkowski – Członek SIDiR oraz Pan Grzegorz Piskorz – Przewodniczący Koła Młodych Profesjonalistów przy SIDiR. Powyższa inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczności akademickiej.
Podsumowanie
Rok 2018 dla Koła Młodych Profesjonalistów (Koło) był pełen spotkań, konferencji, warsztatów i ważnych wydarzeń międzynarodowych.
Warto podkreślić, iż jednym z ważniejszych wydarzeń i ogromnym powodem do satysfakcji w 2018 r. dla Koła było uczestnictwo w tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Infrastrukturalnej FIDIC 2018 w Berlinie. Wydarzenie to było niezwykle inspirujące i motywujące do działań. Jestem pewien, iż kontakt z Młodymi Profesjonalistami z całego świata w przyszłości przyczyni się do nawiązania bliższych relacji co umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń międzynarodowych.
Niezwykle ważne, to również wzrost zainteresowania środowiska akademickiego wydarzeniem organizowanym przez Koło w ramach „SIDiR na uczelniach”.
Działania Koła Młodych Profesjonalistów mają na celu min. pomoc młodym inżynierom w zbudowaniu i umocnieniu silnej i stabilnej pozycji na rynku pracy, zdobywanie doświadczenia i podnoszenie kwalifikacji. Dlatego też jednym z działań w nadchodzącym roku będzie organizacja warsztatów połączona ze „Spotkaniami mentoringowymi”, które są doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z tematyką procesu inwestycyjnego, jak i do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie poszczególnych zagadnień poprzez spotkanie z ekspertami w dziedzinie. Zachęcam do udziału!
Przypomnę, że Młodym Profesjonalistą może zostać każdy kto ukończył studia wyższe, złożył aplikację członkowską do SIDiR i został zaakceptowany przez Zarząd SIDiR jako Członek Stowarzyszenia. Osoby, które są zainteresowane działalnością Koła Młodych Profesjonalistów zachęcam do udziału w organizowanych wydarzeniach w nadchodzącym roku 2019.
Kończąc podsumowanie, pragnę życzyć Państwu wszelkiej pomyślności, samych sukcesów, zadowolenia i satysfakcji, a także powodzenia w życiu osobistym.
„Najlepszy czas na działanie jest teraz”
Mark Fisher
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Piskorz
Przewodniczący Koła Młodych Profesjonalistów
Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców
Plan działań Koła Młodych Profesjonalistów na 2019r.
Miesiąc |
Planowane działania Koła Młodych Profesjonalistów |
Marzec |
– Warsztaty dla YP (Kraków) – SIDiR na UMK (Toruń) |
Kwiecień |
– SIDiR na Politechnice Gdańskiej (Gdańsk) |
Maj |
– Konferencja EFCA 2019 w Dublinie (Irlandia), – Ogłoszenie IV edycji Krajowego Konkursu dla Młodych Profesjonalistów 2019 |
Czerwiec |
– Wycieczka „Wymiana wiedzy” |
Wrzesień |
– Międzynarodowa Konferencja Infrastrukturalna FIDIC 2019 (Meksyk) |
Październik |
– Warsztaty YP (Warszawa) |
Listopad |
– Rozstrzygnięcie IV edycji Krajowego Konkursu dla Młodych Profesjonalistów 2019 podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Arbitrażowej SIDiR |
Grudzień |
– SIDiR na Politechnice Warszawskiej (Warszawa) |