W dniach 20–21 listopada 2024 r. w Warszawie odbyła się XII edycja Konferencji Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) oraz Arbitrażowego Sądu Budowlanego przy SIDiR z tematem przewodnim „Zarządzanie Terminami w Umowach”. Honorowy patronat objęła Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Urząd Zamówień Publicznych.
Zarządzanie terminami na etapie planowania, przygotowania i realizacji inwestycji jest kluczowe z punktu widzenia inwestora / zamawiającego, jak i wykonawcy. A to dlatego, że z terminami wiążą się konsekwencje finansowe, choćby jako kary umowne czy jako koszty w przedłużonym czasie realizacji. Prelegenci podkreślali, że w obecnych warunkach rynkowych, gdy z wielu powodów występuje presja czasu, a koszty rosną, kluczowym wyzwaniem jest integracja efektywnego zarządzania harmonogramem z procesami zarządzania ryzykiem. W tym kontekście wskazywano na kluczową rolę ekspertów wspierających strony procesu inwestycyjnego.
Wykłady otwierające Konferencję poprowadzili: Agnieszka Olszewska – Prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Mariusz Haładyj – Prezes Prokuratorii Generalnej RP. Już te wystąpienia spotkały się z gorącym przyjęciem uczestników Konferencji, którzy mieli okazję do zapoznania się ze stanowiskiem pani prezes co do znaczenia prawidłowego przyjmowania terminów w procesie postępowania przetargowego, jak i terminów we wzorach umów – a wszystko to pod kątem racjonalności i efektywności wydatkowania środków publicznych. Pan prezes Haładyj wskazywał na znaczenie szybkiej ścieżki rozstrzygania sporów i głównej roli mediacji i koncyliacji w zbalansowaniu umów w sprawie zamówienia publicznego.
Kolejne panele i wykłady merytoryczne dotyczyły doboru optymalnych terminów realizacji inwestycji i ich wpływu na koszty, metod kalkulacji kosztów dodatkowych pośrednich, roli i znaczenia kamieni milowych i konsekwencji ich niedotrzymania, roszczeń czasowych w prawie i w praktyce, kosztów obniżonej z winy zamawiającego wydajności, harmonogramu i postępu robót, czy wreszcie opóźnień równoległych.
Konferencja zgromadziła ponad 150 uczestników z różnych sektorów, w tym inżynierów, prawników, przedstawicieli administracji publicznej i sektora prywatnego. Tak liczna frekwencja potwierdziła, że konferencje SIDiR są szczególnym wydarzeniem branżowym, skupiającym się na kluczowych wyzwaniach i rozwiązaniach służących poprawie efektywności realizacji inwestycji budowlanych oraz platformą szerzenia dobrych praktyk, których nieodłącznym elementem są promowane podczas wszystkich konferencji Standardy Realizacji Inwestycji SIDiR i bezpłatne rekomendacje SIDiR publikowane na stronie Stowarzyszenia.
Konferencja była również doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów zawodowych i dyskusji toczonych w kuluarach, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się najlepszymi praktykami. Organizatorzy zadbali o przyjazną atmosferę, która sprzyjała budowaniu relacji biznesowych i inicjowaniu współpracy między uczestnikami.
Nie można nie wspomnieć o Konkursie dla Młodych Profesjonalistów, który był zorganizowany przez SIDiR już po raz dziewiąty. W trakcie Konferencji została wręczona nagroda główna i wyróżnienia dla najlepszych prac zgłoszonych na Konkurs. Ale najważniejszą nagrodą dla wszystkich Młodych Profesjonalistów była możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu.
Pochwały należą się wszystkim prelegentom i uczestnikom, którzy przez dwa dni mieli okazję do wymiany poglądów, podnoszenia swoich zawodowych umiejętności i nawiązywania kontaktów. Za rok kolejna konferencja, na którą zapraszamy już dziś zapraszają.