Koleżanki i Koledzy.
Za kilka dni rozpocznie się druga Konferencja Sądu Arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców w Warszawie. W tym roku Konferencja została objęta patronatem Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), co podkreśla rangę Konferencji i naszego Stowarzyszenia. Myślę, że będzie to dobra okazja, by w szerszym gronie porozmawiać o nowym otwarciu w relacjach pomiędzy inwestorami a wykonawcami oraz o sposobach unikania eskalacji sporów w zamówieniach publicznych. Jako niezależni inżynierowie konsultanci powinniśmy starać się promować dobre praktyki i zasady, dzięki którym te relacje mogą być efektywne i dzięki którym zamawiający i wykonawca nie będą stali po dwóch stronach barykady, tylko wspólnie będą dążyli do zrealizowania celu jakim jest ukończenie inwestycji.
Praktyka ostatnich lat i systematyczne „psucie” Warunków Kontraktowych FIDIC przez majstrowanie przy nich przez różnej maści „innowatorów” – zwłaszcza tych zatrudnionych w jednej z najhojniej obdarowanych środkami unijnymi Dyrekcji – powinny odejść w niepamięć. Ale żeby to nastąpiło musimy wypracować wspólne stanowisko naszego środowiska co do pryncypiów. Konferencja będzie dobrym miejscem debaty i prezentacji poglądów praktyków. Warto zatem poświęcić dwa dni na spotkanie w gronie osób profesjonalnie zajmujących się inwestycjami budowlanymi ze szczególnym uwzględnieniem zamówień publicznych.
Jednym z pomysłów na systemową zmianę jest powołanie Narodowego Forum Kontraktowego (NFK) – organizacji skupiającej przedstawicieli odpowiednich ministerstw, samorządów, agencji rządowych, organizacji branżowych i spółek Skarbu Państwa, mającej na celu rozpowszechnianie dobrych praktyk i wzorów dokumentów w systemie zamówień publicznych, które mogliby wykorzystywać zamawiający. Idea NFK opiera się o fundamentalną zasadę zapewnienia równouprawnienia stron w procesie inwestycyjnym. Dlatego priorytetami nowej organizacji ma być stworzenie wzorów zrównoważonych warunków kontraktowych wiążących dla zamawiających publicznych oraz przyjęcie wspólnych zasad opracowywania materiałów przetargowych, w tym opisu przedmiotu zamówienia.
Pragnę w tym miejscu podkreślić rolę naszego Stowarzyszenia w promocji idei Narodowego Forum Kontraktowego. Może „dobra zmiana” doceni wagę pomysłu i da szansę na jego wdrożenie? Wierzę, że tak i że NFK w sposób rewolucyjny wpłynie na cały system zamówień publicznych. NFK czerpie wzorce z brytyjskiego JCT i holenderskiego CROW, ale nie kopiuje ich bezkrytycznie. Na łamach Biuletynu będziemy informować na bieżąco o postępach we wdrażaniu Narodowego Forum Kontraktowego.
Szanowni Państwo!
Po raz kolejny zwracam się z apelem o Wasz udział w tworzeniu Biuletynu. Wasze artykuły bądź komentarze mogą być interesujące dla innych członków Stowarzyszenia. Głos każdego z Was jest cenny i ważny, a wymiana poglądów pożądana. Im więcej autorów będzie publikowało na łamach Biuletynu, tym bardziej będzie on pluralistyczny, na czym SIDiR jako organizacja zrzeszająca profesjonalistów na pewno skorzysta.
Do zobaczenia na Konferencji!