Zaproszenie kierujemy do wszystkich uczestników procesu budowlanego.
Termin
8 października 2024 10:00 – 11:30
Podczas warsztatów:
- podzielimy się doświadczeniami i praktyczną wiedzą na temat wyliczenia kosztów pośrednich;
- odpowiemy na pytanie, czy każde przedłużenie terminu z przyczyn nieleżących po stronie Wykonawcy daje Wykonawcy prawo domagania się kosztów wydłużenia od Zamawiającego;
- wyjaśnimy, czy jest możliwe ustalenie jednego standardu wyliczenia kosztów pośrednich;
- zastanowimy się wspólnie z Państwem, czy wyliczanie wartości kosztów ogólnych zmian ex post wymaga indywidualnego podejścia;
- powiemy, czy można i czy powinno się ustalać „stałe” wartości lub limity kosztów ogólnych zmian ex ante.
W trakcie warsztatów przewidziany będzie również czas na sesję pytań i odpowiedzi.
Webinar poprowadzą
Tamara Małasiewicz
Inżynier | Dyrektor Zarządzająca SIDiR
Absolwentka Politechniki Gdańskiej, mgr inż. Wydziału Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska, mgr Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Uprawnienia budowlane nr POM/0241/OWOS/10 do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Od 2010 roku członek zwyczajny Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR), Niezależny Inżynier Konsultant, Ekspert z listy Ekspertów i Rozjemców SIDiR, Arbiter z listy Arbitrażowego Sądu Budowlanego przy SIDiR.
Autorka ekspertyz dla podmiotów prywatnych oraz sądów powszechnych w zakresie wpływu uwarunkowań zewnętrznych na koszt i czas realizacji kontraktów, jak również opinii eksperckich w zakresie końcowych rozliczeń kontraktów pomiędzy stronami. Autorka publikacji branżowych oraz współautorka Standardów Realizacji Inwestycji (SIDiR, 2018, 2021, 2024).
W latach 2016-2022 Prezes Zarządu Fundacji Best Value Procurement zajmującej się promocją dobrych praktyk zakupowych w budownictwie. Obecnie Dyrektor Zarządzająca Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców.
Michał Skorupski
Inżynier | Członek SIDiR
Inżynier i ekonomista budowlany, rozjemca, przewodniczący Komisji Standaryzacji w SIDiR, lider praktyki Engineering Projects Advisory w KPMG w Polsce, autor kilkudziesięciu opinii dotyczących kwantum w sporach budowlanych. Członek Rady Ekspertów przy MIiB. Uczestnik komisji rozjemczych – jako rozjemca lub przedstawiciel strony; pełnomocnik i ekspert w postępowaniach arbitrażowych (ICC, KIG), audytor inwestycji.
Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR)
SIDiR rozpowszechnia w Polsce nowoczesne zasady organizacji procesów inwestycyjnych, proponowane przez FIDIC, Phare, Bank Światowy, a także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i Europejski Bank Inwestycyjny (EIB), wydaje polskojęzyczne wersje Warunków Kontraktowych FIDIC oraz Standardy Realizacji Inwestycji. Organizuje szkolenia, warsztaty i konferencje poświęcone dobrym praktykom w zarządzaniu procesami inwestycyjnymi, pozasądowym metodom zapobiegania i rozstrzygania sporów oraz zmianom w prawie.
Stowarzyszenie, w ramach prowadzonej działalności opracowuje opinie eksperckie, w tym w charakterze biegłego sądowego, tworzenia specyfikacje istotnych warunków zamówienia, prowadzi szkolenia i wspiera strony procesu inwestycyjnego na każdym etapie jego realizacji.
Przy SIDiR działa Sąd Arbitrażowy dedykowany do rozstrzygania sporów budowlanych na rynku komercyjnym i zamówień publicznych. Sąd Arbitrażowy przy SIDiR zapewnia usługi arbitrażowe na najwyższym poziomie profesjonalnym, szybkość postępowania oraz sprawiedliwe rozstrzygnięcia.